fbpx

ויזואליזציה ככלי כתיבה להתפתחות – איך הדמיון שלנו יוצר הזדמנות לבהירות?

כשהייתי נערה, ישבתי מול שולחן הכתיבה בחדר שלי בבית הוריי וכתבתי על תל אביב. העיר הזו, הגדולה, נכנסה לי ללב בגיל צעיר מאד, אפילו שביקרתי בה רק כמה פעמים ספורות. אני לא זוכרת את הרגע שבו התאהבתי בתל אביב, אבל היא נכנסה אל היומנים שלי דרך מה שהיא סימלה לי – עולם עצום של אפשרויות להיות. להיות אני. 

כתבתי עליה דרך השירים ששמעתי (“היא אמרה לי תראה / החיים די קלים / נשכור לנו חדר בדרום תל אביב / ונחיה כמו גדולים, ונחיה / מדקה לדקה), דרך הספרים שקראתי, דרך קריאת עיתוני התרבות שכתבו על כל מה שקורה בה. רק בגיל 14, התחלתי לעלות על קו 872 ולנסוע עד אליה. לפגוש אותה בעיניים סקרניות. ברגעים מסוימים בכתיבה, הכתיבה החופשית הפכה לסיפור דמיוני, איך ייראו החיים שלי בתל אביב? במה אעסוק? את מי אפגוש? איך ייראו הטיפוסים שאסתובב איתם? במי אתאהב? כתבתי על איך תיראה הדירה שלי לפרטי פרטים. יצרתי עצמי ויז’ן מדויק. לא ידעתי אז שאני משתמשת באחד הכלים הכי חזקים בכתיבה חופשית – ויזואליזציה.

מה ויזואליזציה כזו יוצרת עבורנו? בהירות. 

לכתוב מתוך דמיון וליצור מציאות – זו נשמעת כמו הבטחה מספר התפתחות אישית סטנדרטי, אבל בעצם מדובר בכלי משמעותי בדיוק ברגעים הקטנים שבהם הבלבול שולט ואנחנו ניצבות בצומת. 

דרך הדמיון אני יכולה לברוא סיטואציות שעוזרות לי ליצור תרחישים חלופיים, לראות איך תיראה המציאות כאשר אבחר בנתיב מסוים ולהתחבר עמוק אל התחושות לגבי תרחיש כזה או אחר. האם הוא נעים לי בבטן? ככל שאעבוד יותר עם הכלי הזה, אוכל לצלול עמוק יותר ולהבין מה מתאים לי ומה פחות. זו יצירת בהירות. 

דמיון וויזואליזציה בכתיבה מסייעים לנו:

  • לנסח מטרות יותר ברורות כשאנחנו עומדות בצומת מסוימת.
  • ליצור שגרת יום ברורה ומאורגנת יותר על פי הבטן ופחות לפי “מה שצריך”.
  • להרחיב את תחושת הסיפוק, השמחה וההנאה מהחיים. 
  • לשקף לנו דווקא רגעים שכבר חלפו ולהזכיר לנו דברים שכבר הגשמנו. 
  • לחזק את האמונה שלנו במטרה מסוימת, חלום או שאיפה. 

כלי כתיבה לויזואליזציה שכדאי לנסות במחברת: 

תמונה מנטלית עתידית:

נתחיל בעצימת עיניים ונדמיין את התרחיש הרצוי. 

אנחנו יכולות לשאול מספר שאלות בהתאם לנקודה לגביה אנחנו מחפשות בהירות, למשל:

איך ייראו החיים שלי אם אבין את ________?

מהו התרחיש האידיאלי מבחינתי בנושא ______?

אם אפתור את הדילמה הזו, מה יהיה טוב בחיים שלי? מה ישתנה? 

אנחנו לא רוצות לענות על השאלות בהסבר אלא לדמיין את הסיטואציה, איך תיראה המציאות שלנו. אני יודעת שזה לא פשוט לדמיין תרחיש עתידי בייחוד כשמדובר בתחום שעדיין לא מספיק ברור עבורנו, אבל דווקא בגלל המקום המעורפל והלא בהיר, הדמיון יכול לעוף לכל מיני כיוונים. 

נדמיין דרך חושים, פעולות ורגשות: איך נראה היום שלי? מה אני מרגישה בו? מה אני עושה? 

את התמונות המנטליות נכתוב באופן חופשי, רצוי בכתב יד, במחברת. נחזור אל אותן שאלות במשך כמה ימים, בכתיבת הבוקר שלנו או בכל זמן אחר בו אנחנו בוחרות לעצור ולשים את הדברים על הדף. 

תמונה מנטלית של ההווה: 

איך נראה היום שלי עכשיו כשהוא מבולבל? כשהנושא הזה לא ברור לי? מה אני חווה ביומיום? איך זה מתבטא? השאלות האלו יעזרו ליצור תמונת מצב מדויקת של המציאות כיום, על הדף. הויזואליזציה על הדף תכלול דוגמאות, המחשות וסיפורים של כאן ועכשיו. 

שימוש בדימויים הוא אחד הכלים החזקים כשאנחנו כותבות הווה. “אני מרגישה מבולבלת וזה נראה כמו ערימה ענקית של בגדים שצריך למצוא בתוכה בגד אחד מתאים”. “אני לא מבינה מה קורה איתי, זה מרגיש כאילו אני צועדת וצועדת במשך שעות על שביל אבל הוא לא מוביל לשום מקום”. 

הכתיבה הויזואלית על “כאן ועכשיו” תייצר דחיפות, רצון ומוטיבציה לחפש פתרונות וליצור בהירות, היא תאפשר לנו להבין איך אנחנו מרגישות ולרוקן את התחושות על הדף. הדימוי יוביל לרגש שיתפרץ, שיוביל לכתיבה רגשית וחשובה, שתוביל בסוף למרחב יותר נקי ופתוח ליצור בו בהירות. 

תמונה מנטלית של העבר:

מה הוביל אותי לפה? לבלבול הזה? מאיפה נובע חוסר הבהירות שלי? נשתמש בדמיון כדי לחזור לסיטואציה מסוימת ולבנות סביבה סיפור. מה קרה בה? מה ראיתי מסביב? מי היה איתי בסיטואציה? מה בדיוק עשיתי? 

כשאני הולכת אחורה ומתבוננת, ממש רואה, את הצעדים שעשיתי, אני יכולה להבין מה הוביל אותי לחוסר הבהירות הזה. 

התהליך הזה הוא תהליך ניקוי מדהים. אנחנו כותבות ומתבוננות על הצעדים האלו והם נוכחים מולנו על הדף, האפקט של זה מרגיע, מכניס לפרופורציות ומחדד את הבהירות. 

הכנסת הכלי הנפלא הזה, ויזואליזציה, אל תוך שגרת הכתיבה החופשית, הופך מיד את התהליכים הפנימיים והאישיים שאנחנו עושות בתוך המחברת לחיים יותר. הדימויים, הכתיבה דרך חושים, תיאורי הרגשות ואיך נהגנו או אנחנו נוהגות והחזון לעתיד המתואר בפרטי פרטים – ללא גבולות או חוקים – כל אלו יוצרים בהירות, מחדדים רצונות ושאיפות והופכים צעדים שנראים לפעמים מאד מאד גדולים ודרמטיים לקצת יותר קלים לעיכול ופחות מפחידים. 

תנסי, תכתבי. 

Scroll to Top