fbpx

איך תצרי שגרת כתיבה אינטואיטיבית מדי יום?

אני מאמינה גדולה בכתיבה אינטואיטיבית מדי יום, בבוקר, בערב ובכל זמן שנוח לך. אני מאמינה שזו התרופה הטובה ביותר נגד משברי כתיבה וחסמים למיניהם. כתיבה באופן קבוע, על הדף וללא שיפוט, עוזרת לנו לשפוך את הכל, בעיניים חצי עצומות ועם היד הכותבת כנווטת הראשית. אנחנו משאירות לדמיון, למחשבות, ליד הכותבת ולדף להתחבר זה עם זה. שגרה כזו היא פתח נפלא לחיים מלאי השראה.

אני לא מפספסת רגע עם עצמי מדי בוקר, זה הזמן הטוב ביותר שלי. אני פותחת את המחברת התורנית, מתיישבת עם כוס הקפה הראשונה שלי, בשקט של הבית הריק ופשוט כותבת לי את כל מה שצף, עולה וזורם לי.

יש כמה הרגלים קטנים שעזרו לי לאמץ את השגרה הזו. הנה הם:

מצאי לך את הזמן הקבוע הטוב ביותר עבורך 

כדי שתוכלי להתמיד בשגרת הכתיבה שלך, חישבי על לוח הזמנים הקבוע שלך ובידקי היכן תוכלי להכניס את משבצת הכתיבה מדי יום. אני ממליצה לשלב את הכתיבה בשגרת הבוקר שלך, במיוחד אם הזמן הזה מתאפיין בזמן שקט לעצמך. 

יחד עם הקפה (או אפילו לפניו, כשהראש עוד נקי מקפאין ומשיטוט בטלפון הנייד) תוכלי לקחת לעצמך 20 דקות כתיבה רצופות. 

 

התחילי בסשן קצר והוסיפי מדי יום עוד כמה דקות

מנחים רבים ממליצים לבחור ב-20 דקות כתיבה רצופות, וזה אכן הזמן האידיאלי מבחינתי. ובכל זאת, כולנו חיות בתוך שגרת חיים מלאה בלת”מים והפתעות וכדי שתוכלי להתמיד בשגרת הכתיבה שלך, אני ממליצה להתחיל בקטן. 

חמש דקות שהופכות לעשר דקות ומשם לרבע שעה ואחר כך ל-20 הדקות המיוחלות. התחילי בקטן והוסיפי בכל יום כמה דקות לסשן הכתיבה שלך. 

כתבי על דף לבן או במחברת חלקה

היד אמורה להיות זו שמנחה אותך באופן טבעי על מה ואיך לכתוב. על הדף הלבן היא מקבלת את העצמאות המלאה שלה. אפשר להקליד במחשב, אבל אני מוצאת שההתנסות בכתיבה עם עט ודף חלק עוזרת להבין את המשמעות העמוקה של שגרת הכתיבה הזו. 

לאחר תרגול של כמה ימים ולפעמים כבר בפעם הראשונה, תגלי שאת נסחפת אחרי היד והראש ונותנת להם להוביל אותך. זה הקסם של כתיבה אינטואיטיבית ומתחושת השחרור הזו נולדים דברים נפלאים. זה הזמן למזער את השליטה שלך על התהליך ולבחור בדף לבן ונקי ובעט שיובילו אותך למקומות נהדרים. 

תני לעצמך לכתוב בבלגן

ריבה פרי שאתגר הכתיבה האינטואיטיבית שלה ליווה אותי בקיץ 2019 וחיזק את השגרה שהתחלתי לבנות, נתנה לנו באחד הימים תרגיל של כתיבה בספירלה. היא ביקשה שנסובב את העמוד וניצור ספירלה ממילים. התזוזה הזו של הדף העלתה את רף ההתנסות ויצרה משחק מדהים עם הכתיבה. 

תני לעצמך לכתוב בבלגן, בלי לשים לב לצורות, לפסקאות, לכותרות, להערות צד, לזליגה של השורה מטה או הצידה. 

אל תשליכי את הדפים

ג’וליה קמרון, שכתבה את “דרך האמן” – אחד מהספרים הטובים ביותר על תהליכים יצירתיים ועל כתיבה בפרט, הזמינה אותנו לכתוב דפי בוקר. 3 דפים שנכתבים מתוך סשן כתיבה אינטואיטיבית קשוח במיוחד, לפני הקפה, לפני הטלפון, לפני הכל. עם הבוקר, לפני צחצוח השיניים אפילו. (היום, אגב, היא סלחנית יותר ומודה שהיא כותבת מדי בוקר עם הקפה, אותו היא מכינה כקפה קר בלילה לפני). קמרון ממליצה להשליך לאחר סשן הכתיבה את הדפים לפח ובכך בעצם לנקות מעצמנו את המחשבות הטורדניות שהוצפו על הדף.

אני ממליצה לך לשמור את הדפים האלו ולחזור אליהם אחרי כמה ימים. תגלי שיש בהם רעיונות, תובנות חשובות, החלטות שזרקת אל הדף, חלומות שאת רוצה להגשים. 

בעיקר, תני לעצמך להנות מזה. 
אני מבטיחה לך שיצאו מהמילים שלך רק דברים טובים.

והנה עוד משהו שתוכלי לקחת איתך כדי להתחיל. לחצי כאן להורדת דף עבודה עם חמש שאלות מנחות שיעזרו לך ליצור שגרת כתיבה יומית קבועה.


כלי כתיבה שיעזרו לך להתחיל לכתוב:

Scroll to Top